EZ80F91AZA50SG Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : EZ80F91AZA50SG
Manufacturer : Zilog
Description : IC MCU 8BIT 256KB FLASH 144LQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : eZ80® AcclaimPlus!™
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
EZ80F91AZA50SG Specifications
Part Status Active
Core Processor eZ80
Core Size 8-Bit
Speed 50MHz
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3 V ~ 3.6 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)